NEDİR?

NEFES KOÇLUĞU NEDİR? NEFES KOÇLUĞU NE DEĞİLDİR?

NEFES KOÇLUĞU NE DEĞİLDİR?

Nefes koçluğu artık nefes teknikleri sistemleriyle karıştırılıyor. Öncelikle, ne olmadığını tanımlayarak başlayalım.

 

  • Nefes koçluğu bir teknik değildir ve sahneye çıkıp açıklayan bir eğitmen tarafından “öğretilemez”.
  • Nefes koçluğu seansları yalnız yapılamaz.
  • Nefes koçluğu bir doktrin değildir.
  • Nefes koçluğu terapi değildir.
  • Nefes koçluğu bir kitaptan öğrenilenlerle gerçekleştirilemez.

NEFES KOÇLUĞU NEDİR?

Nefes koçluğu nefesi bir davranış biçimi olarak inceleyen bir sistemdir. Nefes koçları nefesi inceler, disfonksiyonel nefes alışkanlığını bulur ve müşterilere yeni alışkanlıklar öğrenmelerinde rehberlik eder.

Çoğumuz disfonksiyonel nefes alışkanlıklarımızı çocuklukta, kendi kendini geliştiren bir davranış biçimi olarak öğreniriz.

Nefes koçluğu seansları müşterilerimiz ağızlarından derin nefesler alırken nefesin incelendiği çalışmalardır. Derin nefes almak gerekli olmakla birlikte, nefes koçlarının nefesteki yanlışlıkları görmesi için de elzemdir. Nefesi inceledikten sonra nefes koçu beden haritası çıkarma, ters nefes, normalden daha hızlı soluk alıp verme gibi farklı ve gerekli sistemlerle müşteriye rehberlik eder.

Nefes koçluğu seansları canlı, yüz yüze ya da dijital ortamda gerçekleşebilir. Nefes koçluğu seansları sırasında nefes koçu seans boyunca gerçekleşen olumlamalarla nefesi mekanik bir şekilde incelerken bir yandan dacanlı seanslarda elleriyle beden üzerinde aktif olarak çalışır.

Nefes koçu özel (eğitimsel) kapnografi, elektromiyografi ve kalp atım hızı değişkenliği sistemini kullanarak nefesi inceler ve sonrasında nefesle mekanik bir çalışmaya başlar. Nefes koçluğu seansları en az 1,5 saat sürer. Müşterinin bir şiltenin üzerinde, gözleri kapalı biçimde uzandığı seans müzik ve koçluk eşliğinde devam eder.

Nefes koçluğu Sürekli Koçluk Eğitimi akrediteli bir koçluk sistemidir. Disfonksiyonel nefes alışkanlıkları kimyasal, hücresel, biyolojik, fizyolojik ve mekanik analiz sistemleriyle tanımlanır. Nefes analizleri ağızdan nefes alma sırasında mekanik olarak yapılmalıdır ve bu süreçte daha derin bir seviyede eğitimsel karnografi, elektromiyografi ve kalp atım hızı değişkenliği sistemi kullanılmalıdır.

Nefes koçları fiziksel, duygusal ve fizyolojik bir seviyede çalıştığından bu çalışmalar için gerekli bilgi ve ekipmana sahip olmalıdır.